Colobot – gra o programowaniu

3, Marzec 2008

Chyba każdy amatorski programista gier choć raz w życiu myślał o „grze o programowaniu”. Niektórzy nawet próbują realizować ten pomysł (pozdro k_b ;)). Ja już dosyć dawno trafiłem na taką grę, nazywa się Colobot.

Colobot jest, jak to nazywa Wikipedia, edukacyjną grą strategiczną. Nie jest to jednak typowy RTS, bo z nim właśnie kojarzy się pojęcie gry strategicznej – jest to coś zupełnie innego.  Gra oferuje nam trzy tryby rozgrywki:

 Misje

To fabularna część gry. Ziemii grozi kataklizm, ludzie muszą znaleźć sobie nowe miejsce we wszechświecie. Gracz wciela się w astronaute, którego zadaniem jest odnalezienie planety na której mogliby zamieszkać Ziemianie. W każdej misji mamy określone cele, które możemy wykonać na dwa sposoby: sterując robotami oraz… no właśnie, programując je (o tym za chwilę).

Ćwiczenia i wyzwania 

Te dwa tryby to pojedyncze, krótkie misje o określonym celu, który mamy osiągnąć odpowienio programując robota. W ćwiczeniach stykamy się z coraz trudniejszymi zadaniami, od prostego poruszania robotem do znajdowania wyjścia z labiryntu lub szukania przeciwników i ich eksterminacji (przy czym latające działo, które programujemy musi utrzymywać odpowiednią wysokość – górzysty teren, nie tylko szukać ale i gonić przeciwników itd). W nauce programowania pomaga nam osobisty komputer naszego astronauty – SatCom. W SatCom’ie zapoznajemy się z celami misji, wskazówkami dotyczącymi tego, jak ma wyglądać program. Mamy w nim również dostęp do dokumentacji języka 🙂

Programowanie

Czyli najciekawsza część gry. Roboty programujemy w opracowanym specjalnie na potrzeby gry języku o nazwie C-BOT. Składniowo jest bardzo podobny do C++ i Javy.

Przykładowy program w języku C-BOT:


extern void object::SzukTyt()
{
object rudatyt; // deklaracja zmiennej
object huta;   rudatyt = radar(TitaniumOre); // znajdź położenie rudy tytanu
goto(rudatyt.position); // idź do rudy tytanu
grab(); // podnieś ją huta = radar(Converter);
goto(huta.position);
drop(); // upuść rudę tytanu
move(-2.5); // cofnij się 2,5 metra
}

Do dyspozycji mamy funkcje sterujące robotem (na przykład move, grab, drop, aim), zmienne (int, float itd ;)) i masę innych ciekawostek. Robociki programuję się bardzo fajnie, zwłaszcza, że już po chwili widać efekty. Dodatkowy „ficzer” to różne rodzaje robotów, dzięki czemu każdego z nich trzeba zaprogramować inaczej. Na przykład, żeby przemieszczać się transporterem będziemy jechać i skręcać (move i turn), pojazdem na gąsiennicach ustawiać moc prawego i lewego silnika (motor) a samolotem po prostu latać.

Gra wizualnie nie zachwyca, grafika (3D) ma już swoje lata. Dobrego udźwiękowienia też nie uświadczycie ale nie ma co się przejmować, zachwycanie się fajerwerkami graficznymi nie jest celem Colobot’a.

Jeśli macie młodsze rodzeństwo i chcecie je zachęcić do programowania to polecam. Pamiętam, że grałem w to pierwszy raz pare lat temu i nie mogłem przejść początkowych misji. Teraz przeszedłem wszystkie. Dla „pr0” gra będzie stanowczo za łatwa ale co się dziwić, targetem są gimnazjaliści, którzy nigdy nie zetknęli się z programowaniem. Mam nadzieje jednak, że da się ściągnąć pare dodatkowych, trudniejszych misji 🙂

Na koniec pare screenów (kliknij, żeby powiększyć):

Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Edit: zapomniałem dodać, że istnieje jeszcze bliźniaczo podoba gra – CeeBot. Nie ma w niej trybu fabularnego, zrezygnowano też z możliwości bezpośredniej kontroli astronauty. Ukazały się cztery wersje gry, różnią się targetem a więc i trudnością zadań programistycznych. Producentem obu gier jest Epsitec, dystrybucją Colobota zajmuje się Alsyd, natomiast Ceebota Play.

Reklamy

Komentarzy 5 to “Colobot – gra o programowaniu”

 1. adawo Says:

  Eh, Colobot stare dobre czasy, świetna gierka 😉

 2. codeisland Says:

  Sory za wyglad tej notki ale pierdoli mi sie cos z wyrownywaniem tekstu.

 3. Anonim Says:

  i so

 4. rafi Says:

  gra jest wyjebista grafa może być nauczysz sięprogramowac a potem jak ten co srobił system windows zarabiasz miliony siedząc przed telewizorem pisac komu wysłac mam to po pl


 5. Make your stay in Paris perfect by choosing
  luxury hotel as your accommodation. No worrying
  about late night arrivals disturbing you at night or listening to the sound of the elevator during
  all night. Apart from the above described benefits, short stay apartments in Sydney provide several other facilities to every guest.
  With corporate travel soaring inexorably, the latest entrant in the
  Indian hospitality industry has earned the plaudits of the business community primarily because of
  its inimitable comfort and privacy.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: